[6.11.2018, Warszawa] Ćwiczenia z wątpienia

Organizatorzy: Festiwal Myśli Abstrakcyjnej, Kwartalnik Przekrój,
Otwarta Pracownia Jazdów, Filozofia na Uniwersytecie Warszawskim UW,
Osiedle Jazdów

Otwarta Pracownia Jazdów ul. Jazdów 3/6, 00-467 Warszawa

Bezpłatne

✖ Spotkanie odbywa się w ramach  Nie chcę wiedzieć | 3. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej

#wątpienie#pozówlsobie#Szekspier#Cavell

W czasie spotkania przeczytamy fragmenty ,,Medytacji” Kartezjusza oraz fragmenty ,,Otella” i ,,Króla Leara” Szekspira oraz porozmawiamy o wiedzy, pewności, emocjach towarzyszących wątpieniu oraz o doświadczeniu utraty gruntu pod nogami i lepszych i gorszych strategiach radzenia sobie z tym doświadczeniem. Punktem wyjścia będzie twórczość Stanleya Cavella zmarłego w tym roku, niezwykle ciekawego a prawie w Polsce nieznanego filozofa. 
Według niego sformułowany przez Kartezjusza w ,,Medytacjach” sceptycyzm został wyrażony kilkadziesiąt lat wcześniej w tragediach Szekspira i to wyrażony jeszcze ciekawiej: Szekspir pokazuje bowiem pozaintelektualne elementy napędzające sceptycyzm, ,,ludzkie”” a nie tylko spekulatywne znaczenie wiedzy i pewności. 
Zamiast naiwnie sądzić, że sceptycyzm może zostać raz na zawsze filozoficznie obalony, lepiej czytać uważnie Szekspira i wyciągnąć ,,morał ze sceptycyzmu”, czy jak mówi Cavell, ,,przeżyć swój sceptycyzm” i zrewidować nasz stosunek do tak wywyższonego pojęcia wiedzy.

Prowadząca: dr Karolina Rychter 
po studiach filozoficznych obroniła doktorat o znaczeniu literatury dla filozofii na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Jej obszar zainteresowań obejmuje współczesną filozofię anglosaską, nowe interpretację romantyzmu i prozę modernistyczną. Zajmuje się badaniem wzajemnych związków między filozofią a literaturą oraz szeroko pojętą filozofią kultury, również kulturowymi aspektami kulinariów. 

*Spotkanie otwarte. Domki mają ograniczoną pojemność ale wszyscy chętni powinni się zmieścić. W przypadku klęski urodzaju obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy.

✖ 3. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej, 
✖ 4-10 listopada 2018, Osiedle Jazdów 
✖ PROGRAM FESTIWALU: http://fma.waw.pl/✖

Zanurz się w myśleniu i dociekaniach. Pomędrkuj i pogłówkuj, a nawet zabłądź! Zachwyć się złożonością świata. Pytaj, szukaj, stale odkrywaj. Pozostaw przyziemne sprawy, oderwij się od realności. Mikrowyprawy można rozszerzyć do kosmosu, a proste życie czasami warto skomplikować. Dbamy o ciała, zadbajmy o nasze umysły! Nauka i wiedza nie są cięższe niż hantle w siłowni. Poćwiczmy z abstrakcyjnymi pojęciami – ogólnymi, szerokimi, ale wspólnymi dla wszystkich. Poćwiczmy z pojęciami, które budują nasz świat.

✖ Nie chcę wiedzieć ✖

3.edycja Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej odbędzie się pod hasłem “Nie chcę wiedzieć”. Będziemy rozmawiać o tym, czym jest wiedza i jaki mamy do niej stosunek. Żyjemy w czasach kultu wiedzy, ogromnej wiary w naukę, łatwego i szybkiego dostępu do informacji, gromadzimy dane na niespotykaną dotąd skalę. Amerykańscy naukowcy codziennie coś udowadniają, a my chodzimy na kursy wszystkiego i zdobywamy certyfikaty. Pytanie, czy faktycznie mamy taki łatwy dostęp do wiedzy, czy jej ilość nie wpływa na jakość? Coraz częściej słyszymy, że już się nie czyta, tylko przegląda książki. Z drugiej strony poziom skomplikowania i ilości wiedzy przerasta każdego przeciętnego obywatela tej planety. Ostatnią osobą, która wiedziała wszystko był Leibniz, nam pozostało jedynie zadawanie pytań naszym przeglądarkom internetowym. Może „nie chcę wiedzieć” jest przejawem naszego instynktu przetrwania? Wciskamy stop żeby nie oszaleć, bo skala współczesnego świat nas przerasta? Czasem też pewnie idziemy na łatwiznę, nie pielęgnujemy swojej ciekawości, zadowalamy się prostymi odpowiedziami i tracimy kontakt z rzeczywistością.

Będziemy rozmawiać o tym jak tworzona jest nauka, czy jej fundamenty są tak stabilne, jak się powszechnie wydaje? Czy w zdobywaniu wiedzy nie jesteśmy skoncentrowani głównie na rozumie, a mniej na myśleniu, jaką rolę pełnią inne źródła poznania, takie jak zmysły, intuicja? Poszukamy alternatywnych sposobów uczenia się – czy ignorancja i głupota mogą nam się przydać? Przyjrzymy się, gdzie współcześnie znajduje się wiedza tajemna. Będziemy także próbować wiedzieć mniej, czerpać siłę z wątpienia i przyglądać się temu co wyparte. Stworzymy mapy dla zagubiony w natłoku wiedzy, obowiązków wobec świata i własnego ciała. Program jest wielowarstwowy, trochę słodki a trochę gorzki, wykrzywia w grymasie twarz a czasem też trochę leczy niczym syropek z cebuli.

* W tym roku festiwal nie został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal odbywa się dzięki woli ludzi wielkiej pasji, wierze i wsparciu Osiedla Jazdów, Kwartalnika Przekrój oraz Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Dziękujemy!