Czy jesteśmy wyjątkowi?

Wiele z nas jest przekonanych o swojej wyjątkowości. Wiele z nas pewnie słyszało to w swoim życiu nie raz czy dwa od rodziców, czy partnera. Jednak ile jest w tym prawdy?

Jednym z najzwyklejszych i najbardziej rozpowszechnionych przesądów jest mniemanie, że człowiek ma tylko jakieś dane, określone cechy, że są ludzie dobrzy, źli, mądrzy, głupi, energiczni, apatyczni itd. Ludzie nie są tacy. Możemy powiedzieć o człowieku, że bywa częściej dobry niż zły, częściej mądry niż głupi, częściej energiczny niż apatyczny, i na odwrót; ale będzie nieprawdą, jeśli powiemy o jakimś człowieku, że jest dobry albo mądry, a o innym, że jest zły albo głupi. A my zawsze w ten sposób dzielimy ludzi. I to jest niesłuszne.


— Lew Tołstoj

Większość z nas robi zakupy w galeriach handlowych. Nikogo tutaj nie zdziwiłem. Według badań CBOS jest to nawet 45% z nas Dużo, prawda? Mamy w kieszeni markowe telefony, którego części, nota bene, i tak są składane w tych samych fabrykach w Chinach. Różnią się ceną oraz logo a z dnia na dzień są coraz bardziej do siebie podobne.

Co jest jeszcze bardziej zastanawiające, to fakt, że przeważnie kupujemy ubrania w sieciówkach, chodzimy na zakupy do znanych supermarketów i oglądamy te same filmy czy seriale. Ba, nawet śmiejemy się z tych samych żartów [sic!].

Cała psychologia jest oparta na tezie, że można nas, ludzi, skategoryzować – o czym mówił już Hipokrates. Pewnie kojarzysz pojęcie choleryka, melancholika, sangwinika oraz flegmatyka, prawda? A czy wiesz, że są to odkrycia sprzed 2500 lat? Rutynową czynnością stało się już tworzenie portretów psychologicznych przestępców, które są bardzo skuteczne.

Jako ludzie mamy też podobne potrzeby oraz zachowania. O podobnych porach chodzimy spać oraz jadamy posiłki. Kto na święta nie jadł barszczu niech pierwszy rzuci kamieniem!

Z drugiej strony, wychodząc z mieszkania nie spotykamy ludzi tak samo ubranych jak my. Każdy z nas ma trochę inny akcent czy też dobór słownictwa. Przeczytaliśmy inny zestaw książek, wierszy i spotkaliśmy na swojej drodze różnych ludzi. Również inne doświadczenia z dzieciństwa inaczej kształtują nas, jako dorosłych ludzi.

Mimo że psychologia dokonała ogromnego postępu, to nie spotykamy się z sytuacją, w której u psychologa każą nam wypełnić formularz i na jego podstawie będzie można bezbłędnie określić, co jest nie tak.  Potrzebny jest drugi człowiek by pomóc. Czasami nawet to jest za mało.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć w 100% pewnością, jak zachowamy się w danej sytuacji. Nawet gdy ktoś zna nas od kołyski. Zawsze możemy zaskoczyć i być zaskoczonymi. Ile razy usłyszeliśmy stwierdzenie w stylu “tego się po Tobie nie spodziewałem!”?

Pomimo, że można nas umieścić w ogólne ramy czy schematy, to na co dzień, jako indywidualności, mamy unikalny zestaw cech oraz zachowań. Niby mówimy tym samym językiem czy mieszkamy w tym samym wielkim mieście, to jesteśmy wyjątkowi na swój niepowtarzalny sposób.