Dan Person, Rok w ogrodzie | recenzja

Myliłam się. Myliłam się, że wzięłam do ręki typowy ogrodniczy poradnik do ręki. Nic bardziej mylnego. Już po kilku kartkach zatraciłam się w lirycznym sposobie opisywania cudów przyrodniczych, które dzieją się tuż pod naszymi nosami.

Przeczytałam niecodzienny poradnik, który w wyjątkowy sposób opisuje, jak opiekować się roślinami i wykorzystywać ich zbawienny wpływ. Od razu uprzedzę, że nie trzeba mieć  hektarów ziemi by urządzić swój wymarzony ogród. Już sam zielony parapet w bloku pomoże nam odkryć swoją nową pasję. Bo wiecie – nie chodzi o ilość, ale o jakość.

Dan Person odkryje przed nami wiele praktycznych wskazówek oraz pokaże jak zaraźliwy może być jego ogrodniczy entuzjazm i sposób, w jaki patrzy na rośliny.

Co ciekawe, autor książki nie zawsze był tak blisko natury. Porzucił życie w Londynie i przeniósł się na ośmiohektarowe gospodarstwo. Person od wielu lat szkoli i pomaga zakładać piękne ogrody na całym świecie. Jeśli po lekturze książki będzie nam mało, możemy poszukać jego licznych publikacji czy też posłuchać go w programach telewizyjnych.

Jak sugeruje sam tytuł, książka opisuje całe 12 miesięcy prac ogrodniczych. Każdy rozdział obfituje w dużą merytorykę i porady. Nawet zimą trzeba zadbać o wiele w ogrodzie. Bardzo do serca przypadła mi opisana przez Persona “idea spontaniczności”. Tutaj nie uchylę rąbka tajemnicy – sami odkryjcie, o co chodzi. Również zakochałam się w licznych plastycznych opisach poszczególnych etapów rozwoju ogrodu – moim zdaniem są cudownie liryczne.

Wiadomą rzeczą jest, że nie można oceniać książki po okładce, ale sama szata graficzna jest niezwykłym estetycznym przeżyciem. Uczta dla oczu!

Polecam tę książkę każdemu bez wyjątku. Zwłaszcza teraz – na wiosnę. Czuję, że wiele osób po lekturze książki Dana Persona zasieje chociaż w jednej doniczce jakąś roślinkę. Ostrzegam, od tego się zaczyna pasja. 🙂  


@Wydawnictwo Literackie, dziękuję bardzo za przesłany egzemplarz książki. Była to czysta przyjemność dla mnie!

Zachęcam z całego serca do lektury książki, która od kilku dni jest w sprzedaży. Link tutaj – klik.