Eben Alexander, Serce świadomości. Podróż neurochirurga w świat zjawisk niewyjaśnionych [recenzja]

Będę z Wami szczera. Jeszcze nie ochłonęłam po lekturze tej książki. “Serce świadomości” wciągnęło mnie od pierwszej strony choć napisana prostym językiem jest przepełniona wnioskami medycznymi.

Mentalnie byłam przygotowana na wątki natury paranormalnej, śmierci oraz życia pozagrobowego. Niemniej, połączenie dwóch stref sacrum i profanum zawsze wywołuje we mnie poczucie zszokowania. Powiem krótko – jeśli ktoś jest fanem takich historii popartych naukowymi faktami, to przeczyta tę książkę jednym tchem.

“Serce świadomości” opowiada o szanowanym neurochirurgu, który reprezentuje twarde postawy racjonalizmu i sceptycyzmu, zmienia diametralnie swój światopogląd pod wpływem dramatycznych wydarzeń w swoim życiu. Doktor opisuje dokładnie swoje przeżycia podczas tygodniowej śpiączki i to, co dzięki niej doświadczył. Słynny neurochirurg, z dnia na dzień, z roli lekarza staje się pacjentem swoich kolegów. Wiele jest tutaj opisanych kuriozalnych życiowych zakrętów głównego bohatera.

Wybudzenie było cudem. Eben nie chcąc by jego historia została zapomniana, opowiedział najpierw wszystko swojej rodzinie by potem spisać swoje “życie po drugiej stronie” na papier.

Publikacja porusza wiele trudnych tematów, których nie da się jednoznacznie sklasyfikować. Znajdziemy w niej 16 rozdziałów, które dotykają tematyki śmierci klinicznej opartej na badaniach naukowych, ale nie tylko. Opisane są również zjawiska telepatyczne, intuicji i przeczuciach, reinkarnacji, proroczych snach czy też o kontaktach z duchami.

Mimo że byłam sceptycznie nastawiona do tego typu książki, to muszę przyznać, że jest niesamowita. Eben Alexander “nie gdyba”, ale rzeczowo i naukowo potwierdza swoją drogę i historię, jak przystało na szanowanego neurochirurga.


@Wydawnictwo ZNAK dziękuję bardzo za przesłany egzemplarz książki. Była to czysta przyjemność dla mnie! 

Zachęcam do lektury książki, która od kilku dni jest w sprzedaży. Link tutaj – klik.