Świąteczna składanka liryczna!

Przedświąteczne zakupy i porządki, wigilijne potrawy i bożonarodzeniowe ozdoby, filmy o świętach i świąteczna muzyka oraz – oczywiście – choinka zasypana prezentami – wszystko to sprawia, że na tle innych miesięcy, grudzień jest tym najbardziej klimatycznym.

Rzecz jasna, nastawienie jest tutaj kluczowe. Możesz powiedzieć, że jest to okres jak każdy inny, a określenia takie jak „grudzień” czy „święta” – jako wytwory człowieka – są przecież całkowicie umowne. I chyba ciężko się z tym nie zgodzić, ale…

No właśnie – ale co z tego?
W życiu – podobnie jak w sztuce – piękne jest to, że nie ograniczają nas logiczne reguły tworzenia. Nieważne, czy chodzi o pisanie książki, czy zakładanie rodziny, malowanie obrazu, czy budowanie relacji z innymi. Możemy stworzyć własny świat, którym rządzić będą wymyślone przez nas prawa (meta)fizyki.

Dlatego życzę Ci, drogi czytelniku, abyś potrafił docenić każdy przejaw życzliwości losu, każdy udany zakup, każde zadbane miejsce, nad którym czuwa dobry gospodarz, każdą potrawę, którą kucharz starannie przygotował specjalnie dla Ciebie; każdą bombkę i lampkę ozdabiającą świąteczne drzewko, każdą chwilę spędzoną na relaksującym seansie, czy to w towarzystwie, czy samotnie; oraz każdy dany Ci z uprzejmości i dobroci serca prezent, choćby najmniejszy.

Być może ta krótka playlista, pomoże Ci w minimalnym stopniu poczuć tę niezwykłą świąteczną radość.

Maciej Jackiewicz